MindsetReset ehk ülevaade mööduvast aastast

Iga aasta lõpus olen mööduvat aastat kokku võtnud ning uue aasta osas plaanid ja unistused kirja pannud. Jagan teiega ühte võimaliku viisi, kuidas teha ülevaadet jooksvast aastast ja natukene ka seda, mis minu enda elus toimunud. Inspiratsiooni sain päriselus.ee lehelt. Aitäh, Grete!

 1. Keha

Kui mul muidu pole keha/tervisega üldiselt probleeme olnud, siis just viimasel aastal on ta hakkanud mulle õppetunde ette näitama. Olen suutnud oma keha üle kurnata, armastusega taastada ning igapäeva stressi eest hoida, kuid alati pole sellest piisanud. Olen just eelmisel sügis-talvisel perioodil jätnud keha ilma piisava liikumiseta ja päevavalguseta. Sellest sügisest andsin endale lubaduse, et hakkan regulaarselt trennis käima, 1-2x nädalas ja olen uhke enda üle, et olen suutnud seda lubadust hoida. Enesetunne on tublisti paranenud ja trenni tegemine on mõjunud kehale nii hästi, et kuulen kui keha tahab ennast liigutada ning kodus teen vahepeal päikesetervituse ringe ja siis kohe tunnen, kui hea on kehal olla 🙂 Tubli olen ka selles olnud, et toitun veelgi tervislikumalt. Olen jõudnud nisu- ja piimavaba toitumiseni, E-d ja säilitusained on meie peres juba mõnda aega mitte-lemmikute nimekirjas.

Mida soovin juurde? Päevavalguse kättesaamine talvisel perioodil. Soovin, et seda oleks minu keha jaoks igapäevaelus rohkem.

2. Töö/kool/eneseteostus

Olen saanud suure ettevõte värbamiskogemuse võrra rikkamaks ja edukalt läbinud sisseelamise perioodi. Olen loonud uusi ideid ja lähenemisi- karjäärinõustamist ettevõte siseselt, mida praegu ka aktiivselt praktiseerin. Olen jätkanud ka holistiliste karjäärinõustamistega, kust olen saanud palju positiivset tagasisidet, kui näen, kuidas see inimesi puudutab ja õigele teele suunab. Olen saanud sisemise tunnetuse, mis on minu suurem eneseteostus järmistel aastatel ja olen väga põnevil kõige selle ees.

Mida juurde soovin? Edaspidi soovin veelgi praktiseerida oma isikliku/iseloomu kasvu ning igapäeva tasakaalu loomist iseenda sees ja siis kõikide eluaspektide vahel.

3. Raha

Raha meeldib mulle ja mulle meeldib, kui seda on piisavalt, et nautida kõike, mis minu jaoks tähtis. Hetkel on mul tunne, et raha on üldjoones piisavalt. Saime soetatud endale Tallinna lähistele uue kodu ning ammu unistatud auto jõudis samuti minuni. Olen saanud sel aastal ka piisavalt reisida.

Mida juurde soovin? Kui sooviks rohkem raha, siis eelkõige, et saaks veel rohkem/pikemalt reisida.

4. Suhe/armuelu

Mulle meeldib meie suhte puhul, et tunne on nagu liiguksime iga natukese aja tagant mingile uuele tasandile ja läbi vahepealsete elulainete ka üksteisele lähemale. Oleme olnud koos üle kolme aasta ja see aasta ka abiellusime. Oleme kindlasti palju etappe intensiivselt läbi teinud, samas on see kõik tulnud väga loomulikult. Olen õnnelik meie pere üle. Tunnen, et meid liidavad seiklused ja avastamised, samuti ühised väärtushinnangud elu ja pere osas.

Mida juurde soovin? Soovin, et oleks meeles teadlikumalt võtta aega ka täiesti kahekesi olla. Et tulla igapäevaelu virr-varrist välja ja lihtsalt üksteist nautida. Töö ja pere elu kontekstis vahepeal ununeb ära, et just suhte heas kvaliteedis on peidus hoopis teistsugused naudingud, kui seda saavad pakkuda töö või pereelu.

5. Sõprussuhted

Mul on üks parim sõbranna, kes on olnud pikalt minuga koos minu enesearengu teel. Viimasel aastal on olnud meie mõlema elus muutused, tema sai emaks ja mina läksin täiskohaga tööle, kuid olen tänulik, et leiame siiski seda aega, et kohtuda ja naistejutte rääkida. Lisaks alati on meie kohtumised põimitud sügavate enesearengu teemadega, mille osas mõistame teineteist väga hästi ning avastame ikka ja jälle kui ühtemoodi me oleme.

Mida juurde soovin? Vahepeal tunnen, et ka muud suhtlust sõpradega võiks kohati rohkem olla, samas mitte ülepaisutatud. Olen pigem kvaliteetsete sõprussuhete poolt.

6. Eneseväärtustamine

Usun, et olen olnud tubli selles. Kuigi olen maadelnud viimasel aastal igapäeva stressi, kiiruse ja kohustustega, siis siiski olen saanud järjest rohkem ennast kehtestada ja kui kohe ei oska, siis suudan teadvustada, mis on mulle sobilik ja mis mitte.

Mida juurde sooviks? Julgus seista oma väärtuste eest, missugused need ka teiste silmis poleks on see, mille osas tunnen, et pean seda õppima ja praktiseerima. Samuti pean õppima julgust ennast väljendama ja kehtestama, sest osades valdkondades on mul seda oskust/julgust liiga palju (nt isiklik elu) ja jällegi mujal (nt töö) võiks olla rohkem.

7. Selle aasta raamat

“Südikus” on see raamat, mis mind väga kõnetas ja näitas mulle endale kätte, et järjepidevus on see, mis viib eduni (ja mitte alla admine). Samuti lapsevanemana andis häid juhiseid, kuidas ja millal suunata oma last teele, mis talle võiks meeldida. Sellest kirjutasin ka artikli, mida saad lugeda siin.

Teine raamat, mis mind kõnetas ja mille lugemise üle olen väga uhke (sest see on esimene inglise keelne raamat, mida ma loen!) on “When “Perfect Isnt Good Enought!” Raamat räägib sellest, kuidas perfektsionist inimeses võib avalduda mitmeil erineval moel (ja ühes valdkonnas võid sa üldse mitte olla perfektsionist ja mõnes teises, sajaga! nagu mina) ning kuidas seda järjest teadvustada ja vaikselt lahti saada. Loodan, et raamat annab uusi taipamisi ja lahendusi mingitele korduvatele mustritele.

8. Muusika

Minu selle aasta muusikaline elamus oli Ed Sheerani kontsert. Tema hääles on minu jaoks midagi, mis paneb südame sulama. Samuti meeldib mulle väga Coldplayd ning tahaks minna kunagi nende kontsert-turneele kuskil välismaal. Siiski valin ma pea alati (loodusliku) vaikuse. Võin kodus olla terve päeva nii, et olen vaikuses ja telekas ega muusika ei mängi. Vaikuses saan kõige paremini endaga ja oma mõtetega kontakti.

9. Aasta reis

Romantiline kahekesi olemine kindlasti meie pulmareis (lõuna)Portugali ning samuti olen vaimustuses meie talvisest perereisist Tenerfele, kust me alles saabusime. Portugalis sain ennast kohustustest täiesti välja lülitada ja nautida kahekesi aega abikaasaga, peale kogu kiiret pulmakorralduse perioodi. Detsembri pimedusest sõitsime päikest püüdma perega Tenerifele. Samuti oli see lapse esimene nö soojamaa reis ja meile kõigile Tenerife väga meeldis. Eriti üllatav oli sealne loodus ja üleüldine puhtus ja mitte ülerahvastatus. Kindlasti soovime sinna ka tagasi minna, sest see tundub ideaalne võimalus enda akusid talvel Euroopa sees laadida.

10. Avastused/kogemused

 • Olen avastanud, kui tähtis on inimkeha jaoks liikumine, liigutamine (eriti kontoritöö puhul). Kohe kui liigun vähem ja harrastan nö istuvat eluviisi kontoris, autos ja siis halva ilmaga kodus, siis läheb keha tasakaalust välja. Liikuma peab!
 • Piiridest olen avastanud jälle enda jaoks uued piirid, mis sobib ja mis mitte ja kuidas on minu jaoks tähtis. Sama tähtis on neid piire teistele teatavaks teha ja paluda neist kinni pidada. Mingid piiride kehtestamised on õnnestunud päris hästi, mida ma alles õpin ja mul on hea meel, et need piirid on minu jaoks nähtavad.
 • Olen õppinud veelgi sügavamalt aru saama, kuidas valusad või ebameeldivad hetkeolukorrad võivad olla peegelduseks meie enda sisemistele lahendamata mustritele. Kaevun järjest sügavamalt, kuigi vahepeal ei tahaks üldse seda teha. See on üldjuhul ebameeldiv, aga olen lootuses, et see viib uuele tasandile, et olla iseendaga veel rohkem kontaktis.
 • Minu viimaste nädalate avastus on lahti laskmine ja elu usaldamine. Ma kipub pigem olukordi kontrollima ja juhtima, kuid iga kord jõuga ei õnnestu saavutada seda, mida saab saavutada lahtilaskmisega ja leppimisega, et nii on. Ja siis hakkavad tulema imelised muutused minus endas ja ümbritsevas maailmas.

Kolm head asja, mis minuga selle aasta jooksul juhtus ja kuidas ma ennast nendes olukorades tundsin.

 1. Pulmad- korraldasime pulmad abikaasaga põhimõtteliselt kahekesi, kuigi aasta enne korraldusliku poolega alustades tundus see liigselt suurt ja stressitekitav ettevõtmine. Pulmapäeval aga saime nautida 100%-ga, sest tundus, et korraldus oli hästi õnnestunud 🙂 Pulmad ja abiellumine ise on nii eriline, et minu meelest ongi kõige tähtsam see, et sa abiellud ja ütled oma “jah” sõna, kui see, mis pidu pärast seda tuleb. Eriline osa oli ikka just see päeva algus ehk tseremoonia. Meie pulmad olid laiendatud pereringis ca 40 inimesega.
 2. Eneseareng- olen paljud asjad enda sees nö paika loksutanud. Saanud üle hirmudest ja suurest tasakaalutusest, mis kaasnes tööle minekuga. Olen andnud endale lubadusi ja nendest ka kinni pidanud (trenn ja liikumine). Olen tänulik iseendale, et olen selline inimene, kes ei suuda nö maha matta enda halvad emotsioonid. Pisikesest peale need emotsioonid/tunded lihtsalt tulevad minus ülesse ja mul ei jää muud üle, kui neid hakata uurima ja paika loksutama, mis kuhu käib.
 3. Töövõidud- tunnen, et olen nõustajana järjest rohkem edasi arenenud. Mõnikord tunnen, et mul on tekkinud julgus minna inimese hinge osas kohtadesse, kus ma pole julgenud minna. Samas võivad just seal olla peidetud uskumused või saladused, mis ei lase inimesel oma (töö)elus muudatusi algatada. Olen jõudnud järjest rohkemate inimestena, läbi viinud kahte ettevõtesisest karjääripäeva, kus koolitasin kokku ca 80 inimest ning alustanud ettevõtesiseste karjäärinõustamistega. Tunnen, et olen õigel teel ja see on see valdkond, kuhu pean oma oskusi ja energiat panustama.

Kolm väljakutsuvat olukorda ja kuidas ma ennast tundsin:

 1. Uuel töökohal sisseelamine, mis võttis aega ca pool aastat. Kuna organistasioon on suur ja asju, mida seal ära teha palju, siis olen pidanud otsima tasakaalu iseenda- pere-põnevate tööalaste väljakutsete vahel, et kuidas ennast mitte ära kaotada. Samuti tundsin, kuidas liigne tormamine võtab maha loovuse, mille peale ma tegelikult kogu oma töö ja tulemuse üles ehitan. Seepärast õppisin veelgi paremini seadma piire ja nüüd aasta lõpus on tasakaal võrreldes aasta taguse ajaga päris hea.
 2. Lapse pärast mitte muretsemine, vaid õppimine muremõtted (kas hommikul sai lasteaeda õige sall kaasa pandud) muuta positiivseteks mõteteks ehk kujutades ette, kuidas laps õhtul koju tuleb ja räägib, kui tore tal oli lasteaias õues mängida (et ei olnud külm/palav ega saanud kuskilt nohu). See töötab mu meelest päris hästi! Kuna olin üks hetk päris väsinud nendest ülemõtlemistest, kui laps sai lasteaias üle antud ja tööle sõitsin, siis olin päris aldis kasutama positiivseid sisendusi, et laps on rõõmus ja tal on seal kõik hästi. Ja nii olgi.
 3. Oma hirmudega tegelemine. Olen suur analüüsija ja võin lihtsalt minna ülemõtlemise voolu. Olen õpinud märkama, et kui stressitase on kõrgem, siis kipuvad ka hirmud ja ülemõtlemised tugevamini esile tulema. Olen pidanud endaga kõvasti tööd tegema, et aru saada, kust mis tuleb ja kuidas ennast nö maa peale tuua. Kui enne suutsin ülemõtlemise laines olla nädal-kaks, siis nüüd suudan tasakaalu endasse tuua juba paari-päevaga, mis on minu jaoks suur saavutus.

11. Suurim õppetund

Enda keha eest saan hoolitseda ainult mina. Keha vajab tasakaalustatud eluviisi, liikumist ja tervisliku toitu. Kui mina seda ei tee, siis keegi teine ka ei tee ja siis läheb keha energeetiliselt tasakaalust välja.

12. Suurim saavutus, mille üle olen eriti uhke

Eesti ühes suurimas ettevõtes ettevõtesisese karjäärinõustamise (taas)algatamine. Olen suur fänn sellele, et inimesed peaksid tegema seda tööd, mis on kooskõlas nende endiga ning ka ettevõtes sees saab inimesi aidata nö õigele tööle. Olen väga uhke selle üle!

Unistused ja soovid järgnevaks aastaks

Olen saanud selle aasta lõpuks päris hästi aru, kuhu olen järgmistel aastatel liikumas. Minu ülesanne on luua see visioon enda sees hästi tugevalt ning tean, et siis tuleb elu ka järgi, malbelt ja voolavalt. Kindlasti jätkan oma suurima saavutusega ja holistilise karjäärinõustamisega ka uuel aastal. Väga praktiline soov ja peaaegu eesmärk on hakata jälle pildistama (loodust). Hoian kindlasti jätkuvalt iseennast, oma suhet ja peret. Jätan ruumi loovusele ja õnnele.

Unistage julgelt ka teie oma elu visiooni osas!

 

Ilusat aasta lõppu soovides

Natalja Prümmel

 

 

 

 

0 replies

Jäta oma kommentaar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Jäta oma kommentaar

Your email address will not be published. Required fields are marked *