, ,

Miks on vaja karjäärinõustamist ka ettevõtetes?

Karjäärinõustamist kasutavad inimesed viimasel ajal aina enam. Mõned aastad tagasi avas Töötukassa võimaluse karjäärinõustamiseks ka tööl käivatele inimestele. Kui varasemalt oli inimene õnnelik selle üle, et tal oli üldse töökoht, siis praegu on ajad drastiliselt muutunud. Ühelt poolt otsivad inimesed järjest rohkem õnnetunnet ka töö juures. Tööd ei tehta pelgalt raha pärast, vaid sisemiste motivaatorite pärast, rahulolu ja eneseteostuse pärast. Teiselt poolt teadvustatakse tööturul toimuvat- rahvastik vananeb, majandus kasvab, töökäsi on puudu ja uus põlvkond, kes tööturule siseneb on teistsuguste ootustega, kui me oleme harjunud. See annab inimestele kindlustunde, et nad võivad iga hetk minna otsima paremaid tingimusi, juhti, tööülesandeid või kasvõi töökaaslasi. Paljud uksed on paljude jaoks praegu avali.

Kui palju sinu ettevõttes inimesi kuulatakse?

Viimasel ajal on aina enam diskussioone teemadel nagu juhtide juhtimiskompetentsuse tõstmine ja töötajate mitterahaline motiveerimine. Tore, et sellest on hakatud rääkima, kuid juhtimiskultuur üldiselt on meil alles lapsekingades. Iga töötaja on täis potentsiaali, mida ta saaks edukalt rakendada ettevõttes, kus ta töötab. Oleneb nüüd juhist või personalijuhist, kuidas osatakse töötaja potentsiaal kaardistada ja rakendada nii, et rahul on nii tööandja kui töötaja. See nõuab aega ja oskusi inimesega suhelda ja teda avada. Kui palju meil aga on seda aega? Mitte nii väga.

Arenguvestlused, koolitusvajadused, meeskonnaüritused- kõik on see vajalik, aga midagi on veel, mida paljud ettevõted jätavad aja- või huvipuuduse pärast kahe silma vahele. See on inimese tõeline sisemine soov ennast teostada ning kasutada iga päev oma parimaid ja tugevamaid külgi (millest ta ei pruugi isegi teadlik olla). Kui palju on selliseid ettevõteid, kes vaatavad oma töötajaid just sellise pilguga, mitte pelgalt “mis ülesandeid võiks ta kiiresti ära teha” pilguga?

Kaardista inimese tugevus, potentsiaal ja vii kokku ettevõtte eesmärkidega

Tavalisel tööintervjuul keskendudes eelmistele töökogemustele ei jõua sa lähedale inimese olemuseni. Mul on kogemus olla ka ise teisel pool lauda intervjueeritava rollis ja olen olnud imestunud, kui pinnapealseks võivad vestlused jääda. Siinkohal kiitus värbamisettevõtetele ja mõnedele suurettevõtetele, kes kaardistavad inimest rohkem sügavuti ja nendega intervjuud on lahedamad! Mõni inimene võib olla on teinud kümme aastat tublit tööd, mida ta edasi teha ei taha. Võib olla saab ta oma tugevaid külgi rakendada veel paremini mingis teises valdkonnas, mis paneb ta silmad palju rohkem särama. Mõnikord on kandidaat ise segaduses, mida ta edasi tahab teha, aga värbaja ei oska ega tahagi teda aidata, sest kandidaati vaadatakse pilguga “mis ülesaindeid saaks ta meil ära teha”.

Kaardistades inimese tugevused ja potentsiaali arengus saab need kokku viia ettevõte eesmärkidega. Kuidas seda teha? Karjäärinõustamine tuleb siin appi. Tänapäeval ei tehta karjäärinõustamist pelgalt kooli lõpetajatele, et kaardistada, mida nad elus tahavad edasi teha. Paljud täiskasvanud teevad kannapöörde ja jõuavad oma tööelu jooksul kogeda võib olla 2-4 erineva valdkonna karjääri. Ja see on ütlemata tore! Inimene on programeeritud arenema ja edasi liikuma. Erinevad valdkonnad ja kogemused teevad inimese entusiastlikuks ja küpseks. Point on aga selles, et töötaja tihti isegi ei tea, kust tuleb rahulolematus või mida ta peaks selleks tegema, et tööandja temaga veel rohkem rahul oleks.

Me ei saa eeldada kõikidelt inimestelt ja töötajatelt, et nad teavad täpselt, mida ja kuidas tahavad teha. Inimesed on tihti segaduses, eriti praegusel ajastul. Vastutustundliku tööandjana tasub oma töötajaid toetada nende vastuste leidmisel. Vastutasuks saab motiveeritud ja särasilmse töötaja, kes teab täpselt mida ja miks ta teeb ning kui töötaja kasutab oma täit potentsiaali, siis on kõik osapooled rahul!

Ettevõttesisese karjäärinõustamisega saab:

  • kaardistada töötaja(te) tugevad küljed, mida võib olla praegu ei kasutata
  • avada töötaja(te) kogu potentsiaali, et tööl veedetud aeg oleks kasutatud maksimaalselt, samas nii, et töötaja energiatase jääb kõrgeks
  • hoida (võtme)töötajaid, kes muidu lahkuksid leides neile uued arengusuunad
  • viia kokku olemasolevad tugevused ettevõte eesmärkidega, tõsta kasumit
  • olla vastutustundlik ettevõte, kes hoolib oma töötajatest

Rahulolevad ja motiveeritud töötajad on tänapäeval suur õnn. Iga ettevõte saab anda oma panuse ühel või teisel viisil, et töötajad tunneksid, et neid kuulatakse ja nendega arvestatakse. Rahulolevate töötajate seas on tööõhkkond mõnus ja töötulemused silmaga nähtavad.

Kui soovid teada rohkem ettevõttesisesest karjäärinõustamisest, siis kirjuta mulle natalja@sammedasi.ee

Mõtleme koos parima lahenduse välja!

0 replies

Jäta oma kommentaar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Jäta oma kommentaar

Your email address will not be published. Required fields are marked *