Kõik algab küsimusest: “Kes ma olen?”

Kolm aastat tagasi karjäärinõustaja väljaõppes tutvustati kolme küsimust, mille abil saab inimene ennast tööelulistes küsimustes aidata- Kes ma olen? Kuhu ma lähen? Kuidas ma sinna saan?

Kolm aastat hiljem saan ma aru, et esimeses küsimuses peitub kogu vägi.

Enda isiku definitsioon

Sellele küsimusele saab vastata mitmeti. Vastata saab nimega, elukutsega, rolliga (ema, abikaasa vms). Saab välja tuua enda isiku tugevusi ja nõrkusi, midagi, mida osatakse teha. Klassikaline karjäärinõustamine aitabki vastata sellele küsimusele läbi inimese isiku kirjelduse, tugevuste ja nõrkuste kaardistamisega (põhirõhk on tugevustel). Aga midagi on veel. Midagi komplektset, mis võttab kokku nii isiksuse, kes paistab teistele, sisemised salasoovid ja omadused ning midagi veel sinna juurde, mis on hoomamatu ja mida ei saa sõnadega kirjeldada.

Kui ma peaks ennast kirjeldama..

.. siis päris mina kirjeldamiseks ma ei oskaks sõnu ritta seada nii, et see päriselt mind peegeldaks. Päris mina on midagi, mida ma tunnetan enda sees. See on kontakt endaga. Sellel minal on nii palju erinevaid tahke, mis kõik väljenduvad erinevates olukordades omamoodi. Seepärast ei saa ma ennast kirjeldades lihtsalt öelda, et olen hea suhtleja, sest teisel hetkel pole minus jutusoont ja ma võin paista eraklikuna- näiteks. Mida rohkem ma elus kogen erinevaid olukordi, seda rohkem saan ma aru iseendast, kuidas ja miks minus avalduvad teatud küljed.

Proovi ka sina enda tundmaõppimiseks:

  1. Pöörata pilk iseenda sisse- mida ma tunnen? miks ma nii tunnen? kuidas see olukord mind mõjutab?
  2. Võtta vastutuse selle elu eest, mis su ümber praegu on- miks ma olen selles olukorras? miks see mulle vajalik on? mida ma saan siit õppida?
  3. Saada aru, et sa oled midagi enamat kui isikuomaduste ja tugevuste/nõrkuste loetelu.
  4. Proovi tunnetada enda individuaalsust- sinu hing, läbikogetu, avaldunud küljed, veel avaldumata küljed. Ja pane need tervikuks. Tunneta, mis tunne on olla isikupärane sina?
  5. Kuhu see isikupärane sina tahaks suuna võtta?

Elu liigub kogu aeg edasi

Selleks, et inimene saaks hakata oma elu suunama just sinnapoole nagu ta tahaks on vaja aru saada, mida inimene ise tahab. Elu liigub meist sõltumatult iga päev edasi. Kui me ei suuna oma isiklikku elu enda unistustega ja soovidega, siis ta lihtsalt läheb kuhugi. Pärast üllatust nii palju, kuidas ma nüüd sellises olukorras olen- aga sa ju ise ei öelnud elule, kuhupoole minna tahad!

Raske on midagi tahta, kui ei tea, kes sa oled. Sellest peabki alustama. Ja minu meelest on see väga põnev teekond! Ole kannatlik, see võtab aega. Kõik infokillukesed jooksevad üks hetk su südames paika. Enne seda aga vaatle ennast ja saa aru, et sa ise lood endale ümbritsevat elu. Ümbritsev peegeldab sulle sind ennast. Õpi sellest.

Sa oled palju rohkemat kui sinu tugevused ja nõrkused ning isiksuseomadused, mis sinuga kaasas käivad!

 

 

0 replies

Jäta oma kommentaar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Jäta oma kommentaar

Your email address will not be published. Required fields are marked *