Holistilise karjäärinõustamise 4 eripära

Sa oled kindlasti kuulnud karjäärinõustamisest. Võib olla oled sa isegi käinud karjäärinõustamises näiteks keskkoolis, kui tuli valida edasine teekond, eriala, ülikool. Mõnikord käivad klassikalise karjäärinõustamisega kaasas erinevad testid, mis näitavad, mis valdkond või eriala võiks inimesele enim sobida. Need kõik on tänuväärsed tegevused, mis aitavad näiteks noortel panna paika esialgse suuna.

Karjäärinõustamine ja täiskasvanud

Minu juurde nõustamisse jõuavad enam jaolt inimesed, kes on juba midagi õppinud ja mõnda aega kuskil valdkonnas töödanud. Valitud töö üks hetk aga ei anna enam hingerahu, vaid vastupidi tekitab küsimusi, mida edasi ja kuidas edasi? See on täiesti normaalne. Inimese elu on tsükliline ja nii käib ka meie sisemine areng tsüklitena. See, mis oli meie jaoks hea valik kümme aastat tagasi ei pruugi seda olla enam praegu. Sellisel juhul peab sisse viima mingid muudatused, isegi kui veel ei tea täpselt, mis muudatused need on ja kuidas teha jälle nii, et hinges valitseks tasakaal ja rahu.

Holistilisel meetodil karjäärinõustamine erineb klassikalisest karjäärinõustamisest järgmiselt:

Esimene eripära – terviku kaardistamine

“Holistiline” tähendab tervikut. Holistilise karjäärinõustamise esimene eripära on see, et me kaardistame lisaks töövaldkonnale ka teised eluvaldkonnad ning vaatame inimest kui tervikut. Lisaks tööle on inimese elus väga tähtsal kohal suhe iseendaga, loominguline väljendus, töö ja pereelu tasakaal, suhe lähedastega. Kaardistades kõik eluvaldkonnad saab paremini aru, kus  võib olla ebakõla ja kus võivad ennast peita erinevad blokeeringud.

Teine eripära- kontakt iseendaga

Teiseks eripäraks oma nõustamise juures pean ma inimese enesekindluse ja eneseusu kasvatamist. Ükskõik, mis otsust karjäärivaldkonnas teha, selleks on vaja tugevat enesekindlust. Kui plaanis on teha kannapööre, alustada oma ettevõtlusega või aru saada, mis on tegelikult see tee, mida peaks tööalaselt käima- sul on vaja kuhjaga enesekindlust, sest elu kipub panema su otsused proovile 🙂 Iga muudatus vajab enesekindlust ja usku endasse. Nõustamise jooksul saame usku endasse kasvatada ja murda vanu uskumusi, mis pole siiani lasknud inimese täit potentsiaali kasutada.

Kolmas eripära- kutsumus mitte karjäär

Alati ei pruugi konkreetne eriala valik olla ainuke viis, kuidas luua rahulduspakkuv tööelu. Holistilise karjäärinõustamise jooksul ei keskendu me niivõrd karjääriredelil ülespoole ronimisega kui oma tegelike annete rakendamisega ühiskonnas. Kui leida enda jaoks väljakutse, mis resoneerub nii isikupära tunnustega kui hingega, siis saabki töö pakkuda rõõmu ja tasakaalu.

Neljas eripära- rännakud

Holistiline tähendab tervikut nii sees kui väljas. Kui mõistuse tasandil oleme kokku jooksnud ja vastuseid ei tule, siis on aeg pöörduda oma sisemusse ja küsida oma küsimusi sealt. Inimene on sügav olend. Rännakuid saab kasutada konkreetsete küsimuste küsimuseks, enesega kontakti loomiseks, oma ande avastamiseks ja paljuks muuks. Rännaku ajal on nö tavamõistus tagaplaanil ja ei sega. Kontakti saab oma sügavama olemusega ja intuitsiooniga. Sellelt tasandilt otsused saavad olla edasikandvad ja tulemuslikud.

 

Holistilise karjäärinõustamise tulemuseks saab olla olenevalt sinu hetkeolukorrast ja eesmärgist näiteks konkreetse valiku tegemine, eneseusu kasvatamine, oma kutsumusest paremini aru saamine, tasakaalu loomine töö ja pereelus, uute võimaluste kaardistamine, ettevõtlusega alustamine vms.

Oled laheksti oodatud, kui tunned, et antud meetod võiks sulle praegusel eluhetkel sobida.

Aja broneerimiseks täida alljärgnevad väljad ja saadan sulle lähimad vabad ajad:

 

0 replies

Jäta oma kommentaar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Jäta oma kommentaar

Your email address will not be published. Required fields are marked *